POMOCNIK GLADIO – impregnacja

1. JAKIE EFEKTY IMPREGNACJI MOŻEMY UZYSKAĆ?

– poprawa efektu wizualnego bruku, tzw. efekt „mokrej kostki” zabezpieczenie kostki przed zabrudzeniami typu oleje oraz ułatwienie czyszczenia już po ewentualnym zabrudzeniu.

2. JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT IMPREGNACJI?

Zalecamy, aby zabiegi zabezpieczające czy też upiększające kostkę brukową powtarzać optymalnie co około 2-3 lata. Można tu się posłużyć przykładem zakupu skórzanego, dobrej jakości obuwia, które należy pielęgnować aby zachowało schludny i estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania. Aby cieszyć się estetyczną i schludną kostką brukową już teraz zadbajmy o nawierzchnię naszych posesji.

3. JAK PRZYGOTOWAĆ KOSTKĘ DO IMPREGNACJI? SPOSOBY IMPREGNACJI.

Przed przystąpieniem do impregnacji należy usunąć z nawierzchni wszelkiego rodzaju liście oraz błoto i kurz. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, ponieważ każde pozostawione na nim zabrudzenie będzie widoczne.

Lakiery oraz impregnaty, niezależnie od składu oraz niezależnie od sposobu aplikacji mają swoją minimalną temperaturę nanoszenia. Warto przy tym pamiętać, że temperatura nanoszenia nie dotyczy tylko temperatury powietrza. Ważna jest także temperatura podłoża (powierzchni kostki brukowej), niemniej należy zwracać uwagę na prognozowane warunki atmosferyczne w okresie schnięcia lakieru lub impregnatów, które deklarują producenci na opakowaniach. Niedotrzymanie warunków związanych z temperaturą minimalną skutkować może problemami z lakierem/impregnatem, takimi jak np. pojawienie się np. nieestetycznych, białych przebarwień związanych z nierównomiernym schnięciem preparatów. Podane wartości temperatury przez producentów są wartościami granicznymi. Aby ograniczyć ryzyko, zalecamy, aby rzeczywiste temperatury podczas całości procesu związanego z lakierowaniem były w miarę możliwości o kilka stopni wyższe.

Po wyschnięciu kostki należy nanieść warstwę impregnatu za pomocą pędzla, wałka lub opryskiwacza ciśnieniowego, który zapewnia największą dyspersję środka i zoptymalizowane zużycie. Ostatnim etapem zabezpieczenia kostki może być naniesienie lakieru – nie jest to konieczne. Ważne by postępować ściśle wedle wskazań i instrukcji producentów ww. środków, tzn. czyścików, impregnatów i lakierów.

4. CZY WARTO INWESTOWAĆ W IMPREGNACJĘ?

Oczywiście takie wątpliwości mają uzasadnienie – impregnacja jest dość kosztowna oraz pracochłonna. Należy jednak pamiętać, że beton, mimo ogólnej opinii jakoby był wręcz niezniszczalny, jest poddawany na co dzień szkodliwym działaniom takim jak warunki atmosferyczne czy środki chemiczne. Na przykład środki odladzające oraz wszelkiego rodzaju kwasy (niektóre na przykład powstają na skutek rozkładu związków organicznych zawartych w spadających liściach z drzew). Agresywne w stosunku do kolorystyki kostki są także wszelkiego rodzaju oleje mineralne.

Aby przez lata cieszyć się zarówno wytrzymałością jak i pięknem naszej kostki warto zainwestować.

5. GLADIO – MASZ TO W GRATISIE!

Nasza kostka szlachetna jest impregnowana już na linii produkcyjnej! Specjalna technologia VIVID COLOUR daje efekt głębszej barwy i ma działanie zabezpieczające. Dzięki nam Twoja posesja będzie wzbudzać zazdrość sąsiada, a Ty będziesz mógł wrócić do lektury naszego POMOCNIKA GLADIO w temacie impregnacji dopiero za kilka lat 🙂