POMOCNIK GLADIO – tarasy

1. PODŁOGA NA TARASIE – CO WYBRAĆ.
Jest wiele możliwości – drewno, płytki ceramiczne oraz beton. Oczywiście jako producent elementów betonowych możemy powiedzieć w tym temacie najwięcej, ale postaramy się być obiektywni i dodamy też coś o pozostałych rozwiązaniach.
DREWNO – przede wszystkich cechuje je specyficzny, ciepły klimat. Nie nagrzewa się latem, a jednocześnie jest ciepłe w dotyku w chłodniejsze dni. Drewno też zdecydowanie lepiej amortyzuje upadki, niż np. beton czy ceramika.
Główną wadą drewna jest jego stosunkowo niska trwałość. Aby służyło nam latami należy je regularnie poddawać odpowiedniej konserwacji, najlepiej byłoby też aby taras był zadaszony. Dodatkowo drewno pod wpływem słońca zmienia kolor i jest dość trudne do utrzymania w czystości.

PŁYTKI CERAMICZNE – to dość łatwy w użytkowaniu materiał, nie wymagający prawie żadnej pielęgnacji. Pod wpływem warunków atmosferycznych płytki nie zmieniają swoich właściwości ani koloru, można je zatem stosować zarówno na tarasach zadaszonych jak i tych otwartych.
Jako wadę należy wymienić przede wszystkim silne nagrzewanie się od słońca – ciężko jest latem wyjść na taki taras boso. Ponadto jeśli płytki nie będą naprawdę dobrej jakości , można się na nich łatwo poślizgnąć po deszczu lub w zimie. Można je też układać tylko i wyłącznie na idealnie płaskim i równym podłożu.

KOSTKA BRUKOWA / PŁYTY BETONOWE – materiał prawie idealny 🙂 na tę chwilę rynek oferuje nam ogromny wachlarz różnego rodzaju produktów z betonu, który jest w stanie zaspokoić potrzeby niemal każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.
Możemy wybierać między różnego rodzaju kształtami i kolorami – od maleńkich pomarańczowych trapezów, na ogromnych, nowoczesnych płytach w chłodnych szarościach i grafitach kończąc.
Beton sprawdza się zarówno przy zadaszonym, jak i otwartym tarasie, można go stosować na równych oraz tych mniej płaskich podłożach – wyrównanie terenu pod płyty betonowe lub kostkę brukową jest stosunkowo proste i tanie. Beton nie nagrzewa się w takim stopniu jak płytka ceramiczna, jest też zdecydowanie bardziej antypoślizgowy. Jest łatwy w utrzymaniu – wystarczy zamieść lub umyć myjką ciśnieniową. Oczywiście jeśli chcemy możemy raz na kilka lat zaimpregnować nasz taras (wszystko w temacie impregnacji znajdziecie w naszym poprzednim poście „POMOCNIKA GLADIO” ) .
Mamy też coś dla niezdecydowanych – BETONOWE DREWNO. Jeśli chcemy zachować urok drewniej podłogi, ale bez rezygnowania z trwałości będzie to pomysł właśnie dla nas. Betonowe deski sprawdzą się zarówno na tarasie jak i w ogrodzie, ale o tym innym razem.

2. WYKOŃCZENIE / DODATKI
Dodatkiem stworzonym do betonowego tarasu są palisady i ozdobne obrzeża. W naszej ofercie znajdziecie palisady w różnych wysokościach – od 40 do 120 cm, palisady łupane, a także obrzeża VERONA i KRAWENTO – każde z tych rozwiązań znajduje swoich amatorów.
Wykończenie jest równie ważne jak sama powierzchnia, dlatego warto zastanowić się nad dodatkami takimi jak chociażby betonowe donice GLADIO. Wykonane są z palisad łupanych i nadają tarasowi specyficznego, domowego charakteru. Rośliny świetnie dopełniają całości i po prostu upiększają otoczenie. Jeśli dodamy do tego wszystkiego odpowiednie oświetlenie to nasz taras stanie się prawdziwym azylem, w którym będziemy mogli odciąć się od spraw codziennych – no może poza pracownikami GLADIO – my myślimy o kostce ZAWSZE 🙂