POMOCNIK GLADIO – układanie kostki

Szeroka oferta produktów GLADIO sprzyja tworzeniu różnorodnych wzorów oraz daje wiele możliwości projektowania. Zastanówmy się poważnie nad rozwiązaniem najlepszym dla naszego otoczenia – dobór kolorystyki oraz projektu jest bardzo istotny w początkowym etapie – w końcu czeka nas sporo pracy i dobrze byłoby na koniec móc w pełni cieszyć się z efektu

  1. DOBÓR GRUBOŚCI KOSTKI BRUKOWEJ

W naszej ofercie znajdziecie kostki 4, 6, i 8 centymetrowe . Najcieńsze kostki (grubości 4 cm) nadają się na tarasy, ścieżki i placyki, po których będzie się jedynie chodzić. Miejsca, gdzie istnieć będzie ruch aut osobowych, ale z niezbyt dużą częstotliwością możemy zagospodarować kostką o grubości 6 cm, natomiast na nawierzchnie, które muszą wytrzymać obciążenie samochodów dostawczych i ciężarowych, najlepiej wybrać kostkę 8 cm.

  1. WYTYCZANIE MIEJSCA

Całość najlepiej rozplanować tak, aby uniknąć docinania elementów lub przynajmniej zminimalizować ich ilość. Przy użyciu sznurka oraz palików wyznaczamy teren, na którym ma być ułożona kostka. Jeśli zaplanowany jest jakiś wyjątkowy wzór dobrze jest wytyczyć punkty orientacyjne – będzie łatwiej uzyskać odpowiedni efekt.

  1. UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

Pierwszym krokiem jest wybranie ziemi na odpowiednią głębokość – zależy ona od rodzaju podbudowy i grubości kostki. Krawędzie trzeba umocnić obrzeżami bądź krawężnikami ustawionymi w wykopie najlepiej na warstwie chudego betonu.

Trzeba koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku (1-3% czyli 1-3 cm/m ) – jest on niezbędny do tego, tak aby odpływ wody deszczowej był prawidłowy. Dno wykopu należy solidnie ubić ubijakiem lub zagęszczarką mechaniczną.

W przypadku podłoża nieprzepuszczalnego głębokość wykopu musi być większa, ponieważ podbudowa musi być wykonana z tłucznia kamiennego i żwiru. Po odpowiednim wypoziomowaniu i ubiciu rozkłada się na nim warstwę podsypki piaskowej i także ubija.

Na całej powierzchni przeznaczonej do brukowania powinno się rozłożyć folię ochronną – ma ona zapobiegać mieszaniu się różnych materiałów i przedostawaniu ewentualnych korzeni drzew między kostki brukowe.

Następnie należy ułożyć równolegle dwie listwy ( pamiętamy o nachyleniu (1 cm/m), które będą prowadnicami do łaty ( będziemy nią wyrównywać piasek). Klinujemy je na wysokości równej grubości podsypki i kładziemy na nich łatę, a następnie przesuwamy ją wyrównując piasek.

Po wyjęciu listew uzupełniamy piaskiem powstałe zagłębienia.

Możemy teraz przystąpić do układania kostki na przygotowanym piasku według wybranego wzoru. Kostki układamy rzędami, klęcząc na desce – nigdy nie wolno wchodzić na wcześniej przygotowane podłoże. W początkowym etapie układamy jedynie te kostki, które mieszczą się w całości, pozostawiając puste miejsca na późniejsze docinki.

Na samym końcu zajmujemy się przycinaniem brakujących kostek i wypełnianiem nimi wolnych miejsc. Aby uzyskać gładką powierzchnię ułożone kostki „ubija się” gumowym młotkiem przez drewniana łatę.

Podczas układania należy regularnie sprawdzać nawierzchnię z kostek poziomicą – możemy wtedy w razie potrzeby dodawać bądź usuwać piasek.

  1. WYPEŁNIANIE SZCZELIN

Po ułożeniu całości powierzchnię należy ponownie ubić.

Pozostaje jeszcze tylko kwestia zasypania – do tego celu najlepszy jest drobny, przesiany piasek- wmiatamy go dokładnie we wszystkie szczeliny między kostkami i polewamy wodą. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, do czasu aż piasek całkowicie wypełni wolną przestrzeń pomiędzy kostkami – w ten sposób ustabilizujemy cały ułożony plac.

Po wykonaniu wszystkich prac i wyczyszczeniu kostki z piasku pozostaje tylko cieszyć się jej widokiem i zazdrosnym wzrokiem sąsiada