<
wróć...

Kostka na podwórki. Jaką wybrać i jak o nią dbać?

CAMINO

1. GRUBOŚĆ

Decydując się na zakup elementów betonowych musimy wziąć pod uwagę grubość kostki brukowej, która uzależniona jest od przeznaczenia oraz użytkowania. Trzeba wcześniej przemyśleć, jakim naciskom oraz obciążeniom będzie poddawana nawierzchnia budowana z kostki brukowej, czy też płyt betonowych” – tłumaczy Adrian Mazerant Kierownik ds. Jakości z zakładu produkcji kostki brukowej GLADIO. Zatem w grubsze kostki brukowe – 8 cm warto zainwestować, układając podjazd, po którym będą poruszały się samochody, natomiast do budowania ścieżek pieszych, bądź tarasów firma brukarska może wykorzystać niższe elementy betonowe, tj. 4 cm – 6 cm.

dwuteownik
cegiełka

2. KSZTAŁT i FORMAT

W kształtach i formatach kostki brukowej i płyt GLADIO mamy w czym wybierać. Od nowoczesnych, geometrycznych PŁYT, po klasyczne KOSTKI BRUKOWE. „Należy nie tylko przemyśleć, jaki nacisk będzie musiał wytrzymać produkt w trakcie użytkowania, ale i zastanowić się nad doborem formatu kostki brukowej. Wybierając kostkę brukową na taras, warto wybierać większe formaty, natomiast mniejsze na podjazd. Większa płyta brukowa równa się estetyczniejszy wygląd, mniej fug, a więc i mniej sprzątania” – doradza właściciel firmy brukarskiej SIT-BRUK. W ostatnim czasie klienci coraz częściej wybierają KOSTKI EKOLOGICZNE, które z racji możliwości przepuszczania wody pozwalają na zachowanie właściwego poziomu wód gruntowych.

 

TAURUS skandi
MARCELO zima
PROEKO grafit

3. KOLORYSTYKA

Klienci kupując kostki brukowe i płyty betonowe wybierają kolor, na którym ich zdaniem najmniej będzie widać kurz, czy brud. Do wyboru mają sposób zabarwienia kostki, w tym: kolor JEDNOLITY, a więc jednobarwny bądź MELANŻ, czyli kostkę wielobarwną. „Mnogość kolorów sprawia jednak, że rodzi się pokusa wykorzystania wielu barw i aranżacji, przy czym warto przemyśleć, czy kolorystyka będzie pasowała do charakteru otoczenia, fasady czy dachu budynku” – zauważa brukarz Krzysztof Sitkowski.

https://gladio.pl/produkty/eko-produkty/proeko#headline
kambel
CAMINO skandi, biel cynkowa, grafit

4. KRAWĘDZIE i POWIERZCHNIA

BEZ FAZY - Kostka z wykończeniem bez fazy pozwala na stworzenie równej powierzchni idealnej do jazdy na rowerze, rolkach, dla wózków.

Z FAZĄ - Wykończenie brzegów kostki /płyty w formie ścięcia do 5 mm, które sprawia, że jest ona bardziej odporna na uszkodzenia i odłamania, przez co zyskuje na trwałości, a dodatkowo daje atrakcyjny efekt wizualny. 

Z MIKROFAZĄ - Wykończenie brzegów kostki / płyty w formie ścięcia do 3 mm, które ułatwia układanie i pozwala zachować równą powierzchnię.

POFAŁDOWANA POWIERZCHNIA - Produkt o delikatnie pofałdowanej, wierzchniej fakturze, nadającej aranżacji walorów dekoracyjnych.

Kostki brukowe różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale i rodzajem krawędzi. Są więc kostki brukowe z fazą, z mikrofazą lub bez fazy. Różnorodne formy wykończenia kostek przekładają się na ich cechy użytkowe i zastosowanie.

KOSTKA BEZFAZOWA pozwala na stworzenie niezwykle równej i gładkiej powierzchni, cichej, idealnej do jazdy na rowerze, rolkach, prowadzenia wózków, czy do odśnieżania. Wykończenie brzegów kostki/płyty MIKROFAZĄ w formie ścięcia do 3 mm ułatwia układanie kostki w celu zachowania równej powierzchni i ma wpływ na wyższą wytrzymałość materiału. Najbezpieczniejszym wykończeniem kostki jest ścięcie jej brzegów do 5 mm, a więc wykonanie fazy. FAZA sprawia, że kostka jest bardziej odporna na uszkodzenia i odłamania, przez co zyskuje na trwałości. Niemniej jednak „przy układaniu każdego rodzaju kostek i płyt należy pamiętać o zachowaniu właściwych odległości pomiędzy sąsiadującymi elementami” – zauważa Wojciech Świątek Ekspert ds. zarządzania procesem reklamacji marki GLADIO.

ATENA bez fazy
TULO z mikrofazą
LIBRA z fazą

Z kolei powierzchnia kostki może być gładka, pofałdowana, bądź szorstka – wykończona kruszywem naturalnym. Ta ostatnia nadaje powierzchni szykownej elegancji, dzięki mieniącym się kamyczkom kruszywa.

CAMINO granulit gładkie
 KAMBEL piaskowy z pofałdowaną powierzchnią
atena z kruszywem naturalnym

5. PIELĘGNACJA

Kiedy już jesteś posiadaczem swojej wymarzonej aranżacji, pamiętaj, że aby utrzymać kostkę brukowąw dobrej kondycji „należy regularnie ją zamiatać, myć wodą, uzupełniać fugi oraz systematycznie usuwać powstałe plamy, używając do tego myjki ciśnieniowej. Nie polecam zdrapywać plam czy zabrudzeń z kostki brukowej ostrymi przedmiotami, jako że tylko zniszczymy zabrudzone elementy zarysowaniami” – zaznacza Adrian Mazerant, Kierownik ds. Jakości marki GLADIO.

Znajdź adres najbliższego punktu handlowego >>>, gdzie sprzedawca pomoże Ci w doborze najodpowiedniejszej KOSTKI BRUKOWEJ GLADIO.

Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) nie wyrażam zgody na kopiowanie i modyfikację artykułu. © [Honorata Krakowiak Spec. ds. marketingu]

Gdzie kupić?

PUNKTY HANDLOWE - KOSTKA
PUNKTY HANDLOWE - ogrodzenia