<
back...

Construction of a FENCE in 7 steps

Krok 1 - PROJEKT

Najważniejsza rzecz to projekt. Zanim przystąpisz do prac montażowych „dobrze mieć koncepcję na etapie wyboru projektu domu. Potem niestety często pojawiają się nieprzewidziane problemy, np. okazuje się, że wjazd jest utrudniony przez słup, drzewo czy inną przeszkodę, albo nie mieści się brama przesuwna, bo poza miejscem na otwór należy jeszcze przewidzieć obszar na odsunięcie przęsła”– ostrzega Maciej Andrus właściciel firmy studio.projektow.kostki. Projektant z firmy P.H.U. BERDO s.c. dopowiada: „W sytuacji, kiedy dom już stoi, należy zdecydować o odpowiednim miejscu dla bramy oraz furtki. Następnie wybieram z klientem rodzaj ogrodzenia mając na uwadze, czy ma to być ogrodzenie pełne, czy ażurowe, a także materiały (słupki z pustaków z podmurówką i wypełnieniem metalowym lub drewnianym, bądź tylko podmurówka a słupki i przęsła metalowe). Decyzja zależna jest zarówno od względów estetycznych jak i praktycznych, np. chęć zasłonięcia niepożądanego widoku. W następnej kolejności trzeba zaplanować ogrodzenie tak, by uniknąć nietypowych rozwiązań i zminimalizować ilość docinek. Pustaki ogrodzeniowe GLADIO mają określone szerokości i wysokości. Operując danym modułem, staramy się dopasować odpowiednią szerokość bramy oraz furtki. Trzeba pamiętać też o wszystkich przyłączach oraz urządzeniach zainstalowanych w ogrodzeniu typu: domofon, skrzynka gazowa czy elektryczna. Im dokładniej wszystko przewidzimy, tym mniej będzie niespodzianek podczas realizacji projektu”.

Fot. studio.projektow.kostki
Fot. studio.projektow.kostki

Kupując produkty marki GLADIO o powierzchni powyżej 150mw jednym z naszych PUNKTÓW HANDLOWYCH i wypełniając FORMULARZ UMOWY PROJEKTOWEJ – PROJEKT otrzymasz GRATIS!

 Krok 2 - PRZYGOTOWANIE TERENU

Następnie przygotuj teren, usuwając przeszkody (trawę, krzewy) i nierówności. Za pomocą linki i palików wytycz granicę linii ogrodzeniowej. Na przygotowanej nawierzchni wydrąż dołki pod fundamenty.

Krok 3 – FUNDAMENT

Budowa ogrodzenia musi być mocna i podparta na solidnym fundamencie” – zauważa Artur Kowalczyk – pracownik FIRMY MARUSIK, który wyjaśnia: „Pracę zacznij od wykopania fundamentów i wylania ławy fundamentowej plastycznym betonem klasy C20/25, od której wykonania zależy stabilność ogrodzenia. Pod betonowymi ogrodzeniami bądź tam, gdzie grunt osiada nierównomiernie, zbuduj ławę żelbetową na całej długości ogrodzenia poniżej strefy przemarzania, tj. ok. 80 cm. Po wyschnięciu ławy, możesz przystąpić do układania pustaczków betonowych”. „Na ławę fundamentową rozłóż folię izolacji poziomej, która zabezpieczy ogrodzenie przed przesiąkaniem wilgoci z gruntu, tym samym znacznie ograniczysz potencjalne pojawienie się wykwitów wapiennych” – tłumaczy Krzysztof Sobczyk Pracownik techniczny w dziale marketingu.

BUDOWA FUNDAMENTÓW

Krok 4 – WYPOZIOMOWANIE

Pustaczki ogrodzeniowe układaj rząd po rzędzie. Każdy rząd bloczków ogrodzeniowych idealnie wypoziomuj, co pozwoli uniknąć nierówności ogrodzenia. Pustaczki obłup z nadmiaru betonu z formy, aby prawidłowo wypoziomować pustak. Wewnętrzną powierzchnię łączącą elementy ogrodzenia uszczelnij silikonem/klejem mrozoodpornym. Pamiętaj o wykonaniu podsypki z chudego betonu, która stabilizuje konstrukcję z pustaczków ogrodzeniowych” – wyjaśnia Dominik Piecho Specjalista ds. ekspozycji produktów marki GLADIO.

Krok 5 – UKŁADANIE

Materiały betonowe charakteryzują się bogatą kolorystyką i oryginalnym designem. Bloczki ogrodzeniowe dobrze współgrają z każdym typem aranżacji, a ze względu na szeroki wybór asortymentu można dopasować je do terenu wokół każdego domu” – uświadamia technolog Michał Turczyn. W naturalnym kolorycie, jak i unikatowej strukturze pustaków ogrodzeniowych GLADIO tkwi ich urok. Zwraca na ten aspekt uwagę Dominik Piecho, który układa wystawki ogrodzeń: „Dzięki niepowtarzalnej strukturze bloczków nie można doszukać się dwóch jednakowych elementów. W celu zyskania niepowtarzalnego kolorytu montując bloczki, mieszaj towar z 3 palet”. „Różnice kolorystyczne i strukturalne pustaczków ogrodzeniowych są wynikiem zastosowanej ilości składników naturalnych użytych do produkcji i nie świadczą o jakichkolwiek brakach surowca” – wyjaśnia Michał Turczyn. „Bloczki ogrodzeniowe GLADIO są gotowym produktem, łatwym do układania. Szybko się je ustawia, umieszczając w nich beton” – mówi pracownik FIRMY MARUSIK. Na ostatnią warstwę ułożonych pustaczków  wylej beton do jej górnego brzegu.

Krok 6 - DASZKI

Po związaniu materiału, możesz nałożyć daszki, zabezpieczyć konstrukcję przed wnikaniem wody opadowej do wnętrza komór. Używaj do tego zaprawy klejowej i uszczelniaj silikonem dedykowanym do tego rodzaju wykończeń. Żeby całość wyglądała estetycznie, wyczyść resztki zabrudzeń z powierzchni ogrodzenia i obficie spłucz wodą” – wyjaśnia Dominik Piecho, który dopowiada: „Pamiętaj, aby przed zamontowaniem daszków zabezpieczyć słupki oraz podmurówkę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych”.

Krok 7 - MONTAŻ PRZĘSEŁ, FURTEK I BRAM

Ostatnim etapem jest montaż bramy wjazdowej, furtki i przęseł. W pustaczkach ogrodzeniowych można wiercić otwory wiertarką bezudarową. „Po upływie 3 tygodni od montażu zaimpregnuj ogrodzenie preparatem hydrofobowym, który chroni powierzchnię przed wnikaniem zabrudzeń, detergentami i czynnikami atmosferycznymi. Hydrofobowa powłoka chroni również przed powstawaniem pleśni, grzybów, wykwitów solnych, a także zwiększa mrozoodporność i właściwości hydroizolacyjne powierzchni pustaczków betonowych. Preparat zmniejsza absorpcję powierzchniową wody, wiąże kurz, zapobiega zanieczyszczeniu powierzchni, zachowuje właściwości oddychające materiału” – dopowiada Dominik Piecho.

Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) nie wyrażam zgody na kopiowanie i modyfikację artykułu. © [Honorata Krakowiak Spec. ds. marketingu]