<
wróć...

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia WATERFLOW TM - ROZWOJowa dla ŚRODOWISKA i EKOnomiczna dla MIAST

Innowacyjna nawierzchnia betonowa przepuszczająca wodę WATERFLOW TM

Stan środowiska ma priorytetowe znaczenie dla jakości życia przyszłych pokoleń. Szczególnie zarządcy dróg, inwestorzy, projektanci i deweloperzy zdają sobie sprawę, iż mogą wpłynąć na powstrzymanie procesu zmian klimatu i korzystają z innowacyjnego rozwiązania proponowanego przez producenta kostki brukowej i płyt brukowych GLADIO. Czy to możliwe, aby w ekspresowym tempie odprowadzić nadmiar wody, która podczas nawalnych deszczy zalewa całe osiedla? Okazuje, że tak… stosując WATERFLOWTM -  innowacyjne przepuszczalne nawierzchnie betonowe, które dodatkowo pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych i zachowanie równowagi w środowisku. Na nawierzchniach przepuszczających wodę nie powstają kałuże, a wprost przeciwnie woda opadowa wsiąka wprost do gruntu, gdzie wykorzystywana jest przez rośliny, by później mogła być oddana do atmosfery w postaci pary wodnej w celu nawilżenia powietrza.

Wysoka WODOPRZEPUSZCZALNOŚĆ nawierzchni wyprodukowanej w technologii WATERFLOW TM 

WODOPRZEPUSZCZALNOŚĆ kostki wyprodukowanej w technologii WATERFLOWTM jest 25 RAZY WIĘKSZA niż tradycyjnie zastosowanej kostki z fugami pomiędzy nimi wypełnionymi piaskiem – zdaniem Jerzego Przybińskiego – naukowca i autora pracy naukowej “Właściwości technicznych i użytkowych kostki wodoprzepuszczalnej WATERFLOWTM możliwej do zastosowania w odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do gruntu rodzimego z zachowaniem rygorów hydraulicznych i zasad ochrony środowiska”.

KOSTKI i PŁYTY wyprodukowane w technologii WATERFLOWTM cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Przepuszczalność (odprowadzanie wody) samej kostki WATERFLOWTM sięga do 310 litrów w ciągu 1 godziny na m2. Uwzględniając dodatkowo fugi między kostkami, czas odprowadzania deszczówki z takiej nawierzchni jest na tyle szybki, że nie pojawiają się na niej kałuże. Kostka wodoprzepuszczalna o wymiarach 20 x 10 x 8 cm wytrzymuje nacisk 7 ton, jest mrozoodporna, a ponadto bardziej odporna na poślizg niż standardowa kostka czy płyta. Idealnie sprawdza się zatem zimą.

DEKORACYJNA, FUNKCJONALNA ekoNAWIERZCHNIA WATERFLOW TM z wielością zastosowań

Nawierzchnie zbudowane z kostki przepuszczającej wodę WATERFLOWTM zapobiegają powodziom i podtopieniom, jednocześnie utwardzają powierzchnię i zapewniają równowagę hydrologiczną w środowisku, przyczyniają się do szybkiego odprowadzania wód opadowych i roztopowych z parkingów, podjazdów i ciągów pieszych do gruntu. Po takie rozwiązania coraz częściej sięgają deweloperzy, projektanci i inwestorzy, ponieważ przepuszczalna nawierzchnia doskonale uzupełnia system magazynowania wody w zbiornikach retencyjnych w celu ochrony zasobów wodnych. Nawierzchnia taka nie wymaga instalacji infrastruktury technicznej, zatem wiąże się z niższymi kosztami odprowadzania deszczówki. KOSTKI i PŁYTY WATERFLOWTM o dekoracyjnej strukturze antypoślizgowej, mogą być stosowane na różnorakich nawierzchniach bez konieczności stosowania systemu odprowadzającego wodę. KOSTKI i PŁYTY wyprodukowane w technologii WATERFLOWTM wkomponowują się w każdy teren nie zaburzając urody natury i będąc równocześnie funkcjonalną nawierzchnią.

Kostka WATERFLOWTM przeznaczona pod ruch pieszy, lekki i ograniczony ciężki ruch kołowy może być stosowana do ułożenia tarasów, podjazdów, nawierzchni wokół domów, ogrodów, ciągów pieszych, chodników, alejek parkowych, promenad, stref rekreacyjnych, boisk, placów zabaw, przestrzeni aktywnego wypoczynku, ścieżek rowerowych, miejsc postojowych dla rowerów, parkingów wielkopowierzchniowych, miejsc użyteczności publicznej (stacje tramwajowe, metra, dworce kolejowe), dróg wewnętrznych osiedlowych, przestrzeni wokół terenów zielonych, terenów wymagających utwardzenia, bez dostępności do kanałów deszczowych, terenów, które umożliwiają gromadzenie się wody opadowej w zbiornikach retencyjnych podziemnych.

Kostka WATERFLOWTM o wymiarach 100mm x 200 mm oraz 100 mm x 100 mm dostępna jest w kolorystyce szarości i grafitu. Istnieje jednak możliwość wyprodukowania KOSTEK i PŁYT w technologii WATERFLOWTM w dowolnym wymiarze i kolorze jednolitym.

Nawierzchnie WATERFLOW TM - ROZWIĄZANIE 2 w 1 DEDYKOWANE BUDOWNICTWU MIEJSKIE­MU

WATERFLOWTM pozwala na ułożenie nawierzchni utwardzonej, wytrzymałej jak standardowy beton i równocześnie przepuszczającej wodę do gruntu, dzięki unikalnie zaprojektowanemu składowi i ziarnistej strukturze z pustkami powietrznymi przesiąkliwymi dla wody.

ekoPOZYTYWY WATERFLOWTM:

 • zrównoważony system drenażu,
 • zwiększenie powierzchni chłonnej,
 • odprowadzanie nadmiaru wody do gruntu,
 • utrzymanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych,
 • redukcja obszarów spływu wód deszczowych na terenach zurbanizowanych,
 • zachowanie równowagi hydrologicznej w środowisku,

które są ROZWOJowe dla ŚRODOWISKA i EKOnomiczne dla MIAST:

 • kompresja negatywnych skutków ulewnych deszczy,
 • ograniczenie niekorzystnych skutków suszy, dzięki zatrzymaniu wód opadowych w gruncie,
 • stałe nawodnienie roślinności,
 • odciążenie przestarzałych systemów odprowadzających wodę,
 • zapobieganie powstawaniu kałuż i zastoisk wodnych na ulicach miast,
 • brak konieczności budowy kosztownych zbiorników retencyjnych.
Eko osiedla z nawierzchnią WATERFLOW TM

Obecnie modne są koncepcje związane z bardziej ekologicznym życiem w miastach. Inwestycja w architekturę miast stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla architektów, jak i władz miejskich. Zurbanizowane tereny wiążą się z zanieczyszczeniem powietrza, generują problemy z wodą i podwyższoną temperaturą. Miasta wymagają proekologicznych zmian związanych z zabudową nawierzchni. Nawierzchnie przepuszczalne WATERFLOWTM to przede wszystkim rozwiązanie dla przestrzeni publicznych do budowy miejsc parkingowych, dróg dojazdowych, ścieżek rowerowych, stref rekreacyjnych, alejek parkowych, opasek wokół drzew, ale także przydomowych aranżacji i ogrodów.

Każde osiedle może być przyjazne środowisku już na etapie realizacji. Projektanci i deweloperzy coraz śmielej wkomponowują w swoje inwestycje kostki i płyty brukowe przepuszczające wodę WATERFLOWTM. Dzięki nim tereny mieszkalne stają się bardziej atrakcyjne dla chcących pozostać w miastach, nawet za wyższą cenę.

Czy ułożenie nawierzchni WATERFLOW TM opłaca się?

Koszt wykonania ekologicznej nawierzchni zależy od kilku czynników. Istotne są: rodzaj, grubość podbudowy, a także użyte do niej kruszywo. Orientacyjnie za kompleksowe ułożenie m2 przepuszczającej nawierzchni (kostka ekologiczna, transport, korytowanie, podbudowa, robocizna) zapłacimy ok. 150 zł. Niemniej jednak w pełni przepuszczalna dla wody nawierzchnia przez długi czas zachowa walory użytkowe, jak i atrakcyjny wygląd. Nie wymaga bowiem zabiegów konserwacyjnych, a jej powierzchnię wystarczy omieść i oczyścić myjką ciśnieniową. Należy mieć tez na uwadze, że beton jest bardziej opłacalny, jeżeli weźmie się pod uwagę późniejsze życie drogi. Ponadto nawierzchnie betonowe EKO poza tym, że przepuszczają wodę opadową, umożliwiają ogromne możliwości aranżacji przestrzeniPołączenie ekologicznych, betonowych produktów z zielenią korzystnie działa na nasze samopoczucie, a równocześnie przyczynia się do pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. PŁYTY AŻUROWE, KOSTKI PROEKO, KOSTKI i PŁYTY WATERFLOWTM ułożone w odstępach, umożliwiają wegetację roślinności. To bardzo ważny aspekt pozwalający na zachowanie w projekcie zgodności z wymogami miejscowego planu zagospodarowania terenu odnoszącego się do minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na posesji. Nawierzchnie betonowe EKO oprócz swoich zalet związanych ze zrównoważonym rozwojem, cechują się przyjemnym i naturalnym dla oka wyglądem.

Parkingi, ciągi piesze, alejki w ogrodzie, ścieżki rowerowe, podjazdy, dojście do wiaty śmietnikowej, drogi dojazdowe wykonane z ekologicznych produktów betonowych GLADIO wiążą się z niższymi kosztami utrzymania i eksploatacji, długo nie wymagają remontów, mają wysoką nośność, zwiększają  bezpieczeństwo, gdyż nawierzchnia jest jaśniejsza od asfaltowej, przez co łatwiejsza do kontrolowania toru jazdy podczas trudnych warunków pogodowych bądź nocą.

WATERFLOW
WATERFLOW
WATERFLOW

Skontaktuj się w celu poznania oferty>> DLA ARCHITEKTA 

Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) nie wyrażam zgody na kopiowanie i modyfikację artykułu. © [Honorata Krakowiak Starszy spec. ds. Marketingu]

Gdzie kupić?

PUNKTY HANDLOWE - KOSTKA
PUNKTY HANDLOWE - ogrodzenia